Filozofická Fakulta Filozofická Fakulta

9.-15.5. proběhne IZRAELSKÝ TÝDEN NA KARLOVĚ UNIVERZITĚ

Pražské centrum židovských studií FF UK

ve dnech 9. - 15. května 2013

srdečně zve

na "Izraelský týden na Karlově univerzitě: perspektivy izraelských studií v České republice“

 

„Izraelský týden“ si klade za cíl zmapovat nosná témata izraelských studií v podání českých a zahraničních odborníků a zároveň propojit domácí odbornou veřejnost s izraelskými a dalšími mezinárodními institucemi. Izraelská studia představují interdisciplinární platformu pro studium moderní izraelské historie, politiky, společnosti, kultury a umění. Pozornost je dále věnována studiu židovských komunit v diaspoře po vzniku Státu Izrael. Tento pilotní projekt poslouží jako platforma pro možný budoucí rozvoj výzkumu a výuky v oboru izraelských studií na FF UK.


On 9-15 May, the Prague Centre for Jewish Studies is organizing “Israel Week at Charles University: The Future of Israeli Studies in the Czech Republic”. The project’s aim is to identify the main subjects of Israeli studies covered by Czech and foreign scholars while also forging ties between the Czech academic world and Israeli and other international institutions. Israeli studies involves the interdisciplinary study of modern Israeli history, politics, society, culture and art. It also focuses on the study of Jewish communities in the diaspora since creation of the State of Israel. This pilot project should serve as a starting point for potential future research and teaching activities in the field of Israeli studies at Charles University’s Faculty of Arts.

 

PROGRAM:

ČTVRTEK 9/5

      19:00 v Celetné 20 v klubu K4  – „Českoslovenští pamětníci gulagu žijící v Izraeli“ - projekt orální historie:  Adam Hradilek a Jan Dvořák (badatelé ÚSTR)

      20:00 v Celetné 20 v klubu K4 - “Sofiina volba po česku“ - projekt mapuje osudy 150 židovských dětí z Československa:  Judita Matyášová (publicistka a badatelka VHÚ Praha)

      21:00 v Celetné 20 v klubu K4 - "Zprávy na ostří žiletky aneb úskalí novinářovy práce v Izraeli": Jakub Szántó (reportér zahraniční rubriky zpravodajství České televize)

 

PÁTEK 10/5

      14:00 v Celetné 20 v klubu K4 – „Izraelská literatura na přelomu tisíciletí“: Jiřina Šedinová (FF UK)

      15:00 v Celetné 20 v klubu K4 – „Český kubismus v poušti: málo známé projekty Alfreda Neumanna v Izraeli“: Daniel Ziss (architekt)

      16:30 v Celetné 20 v klubu K4 – „Kam kráčíš, hebraistiko?“ Prezentace studentů hebraistiky o historickém kontextu oboru, koncepci současné výuky, studijních příležitostech v České republice i v zahraničí a možnostech uplatnění. Následovat bude diskuze o perspektivách Izraelských studií v ČR: Daniel Boušek (FF UK), Denisa Glacová (FF UK), Jan Lochovský (FF UK), Pavel Sládek (FF UK), Olga Stloukalová (FF UK), Monika Tintěrová (FF UK)

      18:00 v Celetné 20 v klubu K4 - Kulatý stůl na téma: "Nový, starý nebo žádný? Antisemitismus v Evropě a blízkovýchodní konflikt". Diskutující: Pavel Barša (FF UK), Ivo Cerman (FF JU), Zbyněk Tarant (FF ZČU), Marcela Zoufalá (FF UK). Moderuje: Jan Fingerland (Český rozhlas)

 

SOBOTA 11/5

      17:30 v Celetné 20 v klubu K4 - "Ultraortodoxní Židé z Mea Šearim“ jeruzalémská čtvrť očima české fotografky Elišky Blažkové

      18:30 v Celetné 20 v klubu K4 - Sochař David Černý promluví o jeruzalémské umělecké scéně a možnostech česko-izraelské kulturní spolupráce

      19:00 v Celetné 20 v klubu K4 - Prezentace nejúčinnějšího sebeobranného a taktického systému KRAV MAGA v podání ředitele české sekce Krav Maga Global Jakuba Otipky a dalších předních instruktorů

      19:30 v Celetné 20 v klubu K4 – Vystoupí jedna z nejoriginálnějších současných kapel PETER PAN COMPLEX hrající na pomezí alternativního rocku, elektronické hudby a izraelského folku

 

NEDĚLE 12/5

      15:00 v Celetné 20 v klubu K4 – „Naši bratranci - reprezentace Araba v novém izraelském filmu“ - komentované promítání filmu Ajami:  Ruth Ben Hadar (FF UK a lektorka hebrejštiny v Ulpanu Praha).

 

PONDĚLÍ  13/5

      12:00 v Celetné 20, místnost 138 - "Motherlands of Choice: Ethnicity, Belonging and Identities among Jewish-Latin Americans": Raanan Rein (prorektor pro zahraničí Telavivské univerzity)

      13:00 v Celetné 20, místnost 138 - "`Why here? Why now?´  Representation and commemoration of the Holocaust in contemporary Spain": Luisa Juárez Hervás (Universidad de Alcalá)

 

 ÚTERÝ 14/5

      12:30 nám. J. Palacha 2, místnost 131 (Aula Magna) - "65 years old: Where are we going from now?": Shahar Shelef (zástupce vedoucího diplomatické mise Velvyslanectví Státu Izrael v České republice). Moderuje: Irena Kalhousová (Pražský institut bezpečnostních studií)

      13:30 nám. J. Palacha 2, místnost 131 (Aula Magna) - Prezentace festivalu: Dny Jeruzaléma v Praze 13. - 22. 6. 2013. Prezentující: David Gaydečka a Štefan Cima

 

STŘEDA 15/5

      16:00 v Celetné 20 v klubu K4 – „Izrael a arabské revoluce: hrozba či příležitost?“:  Irena Kalhousová (hlavní analytička Pražského institutu bezpečnostních studií)

      17:00 v Celetné 20 v klubu K4 – "Jom ha-Šo'a: Jak se zrodil pietní den?": Zbyněk Tarant (FF ZČU)

 

VSTUP NA VŠECHNY AKCE JE VOLNÝ 

TĚŠÍME SE NA VÁS!

Pro více informací: marcela.zoufala@gmail.com

Ohlasy v médiích:

FFAKT http://ffakt.ukmedia.cz/izraelsky-tyden-se-predstavuje

IFORUM http://iforum.cuni.cz/IFORUM-14444.html


Datum platnosti: 
6. říjen 2014